آیا می‌توانم خسارت افت قیمت ماشین‌ام را که در اثر تصادف ایجاد شده، بگیرم؟

در کشور ما به دلیل نوسانات شدید قیمت خودرو که همواره رو به افزایش می باشد، خودرو به عنوان کالایی سرمایه‌ای تلقی می‌شودکه ارزش آن روزبروز در حال تغییر است ، ازین‌رو، ارزش این کالای سرمایه‌ای اهمیت زیادی برای عموم افراد دارد و حقوق راجع به آن نیز قابل توجه می باشد. تصادفات رانندگی در کشور ما نسبت به آمار جهانی  بدلایل شرایطی مانند کیفیت خودرو ها یا جاده های کشور میانگین بالایی دارد و دعاوی که در دادگستری در این خصوص  مطرح می باشد نیز نسبت به همان میزان قابل توجه است.

ممکن است در تصادف بین دو خودرو هریک از آنها علاوه براینکه خسارتی ناشی از تصادف دیده باشند ، قیمت خودروی آنها نیز افت کند چراکه معمولاً تفاوت است بین خودرویی که تا بحال تصادف نکرده باخودرویی که تصادف کرده و رغبت خرید نسبت به خودروی نوع اول بیشتر است . ازین رو، این سوال پیش می آید که آیا تفاوت قیمت خودروی سالم با خودروی تصادف کرده قابل مطالبه هست یا خیر؟

در خصوص این مورد نیز همانند بسیاری از مسایل حقوقی بین حقوقدانان اختلاف نظر می‌باشد و برخی معتقدند که افت قیمت خودرو قابل مطالبه نمی باشد!

وکیل دیه - وکیل تصادفات - بهترین وکیل در مشهد

استدلال کسانی که خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را قابل مطالبه نمی‌دانند:

۱- در حقوق ایران  دو نظر یه از مباحث مسئولیت مدنی  طرفداران بیشتری دارد یکی نظریه تقصیر و دیگری نظریه خطر .طبق نظریه تقصیر هرکسی سبب خسارت به دیگری می شود باید آن را جبران نماید و در واقع شخص مقصر ملزم است وضعیت زیان دیده را به حالت قبل برگرداند. و طبق نظریه خطر  هرکسی از مالی نفعی می برد باید خطرات ناشی از آن مال را هم تقبل بنماید و در خصوص خودرو نظریه خطر را حاکم می دانند و می گویند وقتی شخصی خودرویی را به خیابان می آورد و از آن نفعی می برد ، اگر در این راستا زیانی به وی وارد شود خودش مسئول می باشد.

۲- مطابق قانون بیمه اجباری هر شخصی باید خودروی خود را بیمه نماید و بیمه شخص ثالث نیز اجباری می باشد و اشخاص می توانند برای جبران خسارت ناشی از صدمات مالی به خودرو، آن را بیمه بدنه نماید و اگر شخصی خودروی خود را بیمه بدنه نکرده است خود مقصر است و خساراتی نیز اگر حاصل شد خودش باید جبران نماید.


مقالات مشابه در دادپویه:

درحوادث رانندگی چه زمان به صندوق خسارت‌های بدنی مراجعه کنیم؟


استدلال کسانی که خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را قابل مطالبه می‌دانند:

۱- مطابق ماده‌ی ۱ قانون مسئولیت مدنی ، هرکسی بدون مجوز قانونی بصورت عمدی یا در نتیجه بی احتیاطی صدمه ای به دیگران وارد نماید باید جبران خسارت کند و شخصی که با بی‌احتیاطی سبب این شده است که قیمت خودروی دیگری افت پیداکند باید خسارت او را جبران نماید.

۲- مطابق ماده‌ی ۲ قانون رسیدگی به خسارات ناشی از تصادفات رانندگی کاردان ها ی فنی راهنمایی و رانندگی پلیس راه برای رسیدگی به امور تصادفات رانندگی تعیین می شوند و مکلفند علت وقوع تصادف و چگونگی آن را صریحاً با تشریح وضع محل تصادف در صورت مجلس قید و میزان خسارت وارده به وسیله نقلیه را اعم از هزینه تعمیر و کسر قیمت که در نتیجه تصادف حاصل شده است را مطالبه کند.بنابراین طبق این ماده ی قانونی خسارات ناشی از افت قیمت خودرو قابل مطابل می باشد و قانون گذار نیزحکم به جواز دریافت آن صادر کرده است.

در رویه قضایی درخصوص دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو اختلاف نظر می باشد و برخی از قضات نظر اول را می پذیرند و برخی دیگر نظر دوم را می پذیرند و حکم به دریافت آن صادر می نمایند.


دادپویه همراه و مشاور شما در کلیه مسائل و مشکلات حقوقی وجزایی :

راه‌های تماس با ما در دفتر وکالت و مشاوره حقوقی  دادپویه به شرح زیر است.

 

تلفن تماس : 09151252710
ایمیل: info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *