در چه صورتی می توان فرد بدهکار را بازداشت کرد؟

بازداشت فرد بدهکار (وکیل دادگستری وکیل پایه یک دادگستری در این مورد توضیح می‌دهد)

آرایی که دلالت برمحکومیت اشخاص به پرداخت مبلغی از مراجع قانونی صادر می‌شوند باید اجرا شوند و محکوم علیه باید بدهکاری خویش را در حق طلبکار پرداخت نماید. مطابق ماده ی 3 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی اگر استیفای محکوم به از طریق مذکور در این ماده ممکن نگردد، محکوم علیه به تقاضای محکوم له تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکوم له حبس می‌شود. چنانچه محکوم علیه تا سی روز پس از ابلاغ اجراییه ضمن ارائه کلیه اموال خود دعوای اعسار خویش را اقامه کرده باشد حبس نمی‌شود. مگر اینکه دعوای اعسار مسترد شود یا به موجب حکم قطعی رد شود. بنابراین ملاحظه می گردد که در خواست بازداشت محکوم علیه حاوی شرایط است که در ذیل به آن شرایط می‌پردازیم.

بازداشت فرد بدهکار - بهترین وکیل مشهد - وکیل خوب در مشهد - وکیل مشهد

شرط اول:

در خواست بازداشت محکوم علیه فرع بر در خواست استعلام اموال او است یعنی ابتدا باید اموال بدهکار استعلام گردد و اگر مالی از اول یافت نشد بعد با حصول شرایطی در خواست بازداشت محکوم علیه را داد. چرا که اولاً صدر ماده ی 3 اول صحبت از این دارد که اگر استیفای محکوم به به طرق مذکور در قانون انجام نشد بعد به سراغ بازداشت محکوم علیه باید رفت ثانیاً بازداشت افراد با توجه به اینکه باعث محدود شدن آزادی شخص می شود. باید بصورت مضیق تفسیر شود و برای اعمال آن احتیاط کرد. در رویه قضایی نیز به همین نحو عمل می‌شود و نمی توان ابتدا به ساکن به سراغ بازداشت بدهکار رفت و اول باید اموال او مورد استعلام قرار گیرد.

شرط دوم:

شرط بعدی این است که محکوم علیه دادخواست اعسار نداده باشد چراکه اعسار مانع از بازداشت فرد است. اگر فردی تا سی روز بعد از ابلاغ اجراییه دادخواست اعسار دهد مانع از حبس او می‌باشد تا به اعسارش رسیدگی شود. اما اگر بعد از سی روز دادخواست اعسار بدهد شرط جلوگیری از حبس او این است که وثیقه یا ضمانت نامه معتبر بسپارد. دادخواست اعسار مدیون باید همراه با معرفی دقیق اموال اوباشد در غیر اینصورت پذیرفته نخواهد شد و دادخواست اعسار به همان شعبه ای تحویل داده می شود که رای محکومیت را صادر نموده است.


معرفی وکیل خوب در مشهد با دادپویه:

وکیل متخصص عفو و درخواست در مشهد – وکیل دعاوی خانواده در مشهد – وکیل دعاوی ملکی و قراردادها – وکیل دعاوی تجاری در مشهد – وکیل قراردادهای بانکی در مشهد –وکیل اعاده دادرسی در مشهد – وکیل در مشهد  – مشاوره حقوقی – وکیل – وکیل مشهد –وکیل خوب در مشهد – بهترین وکیل مشهد – شماره وکیل مشهد


شرط سوم:

هم چنین مطابق ماده ی 3 در صورتی که طلبکار رضایت دهد که بدهکار بازداشت نشود این مورد نیز یکی از موانع حبس بدهکار می باشد. رضایت محکوم له به معنی رضایت به ساقط کردن دین نیست بلکه رضایت به عدم بازداشت محکوم علیه است. در مواردی که پس از جستجوی اموال محکوم علیه مالی از او یافت نشود و او بازداشت گردد. اگر بعد از بازداشت اول مالی از او یافت شود یا طلبکار آن مال را معرفی کند این مورد نیز مانع از ادامه بازداشت محکوم می‌باشد.

 وکیل درمشهد


معرفی بهترین وکیل در امور حقوقی و قضایی مشهد با دادپویه

تلفن تماس : 09151252710

آدرس ایمیل : info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *