شرایط دریافت خسارت تاخیر در پرداخت بدهی

خسارت تاخیر تادیه را تحت چه شرایطی  می توان از مدیون  مطالبه کرد؟

در کشور ما با توجه به تورم افسار گسیخته ای که حاکم بر جامعه می باشد و روز به روز از  ارزش پول ملی کاسته می شود به دلیل همین تورم در صورتی که پولی در دست شخصی باشد و آن شخص از پس دادن آن خود داری کند، طلبکار ممکن است ضرر های زیادی  به واسطه ی کاهش ارزش پول متحمل شود، ازهمین رو، دریافت خسارت تاخیر تادیه در این صورت بسیار مهم و حیاتی می باشد. فرض کنید شخص الف  از سال 1390 از شخص به مبلغ  100 میلیون تومان پول طلبکار است  و  شخص از استرداد آن تا حال حاضر« سال1400»  خودداری نموده است.

ملاحظه نمایید که از آن زمان تا حال حاضر تا چه مقدار از ارزش پول کاسته شده است چراکه ارزش 100میلیون تومان سال 1390 مسلماً بسیار بیشتر از 100 میلیون تومان سال 1400 می باشد ،بنابراین می توان با اجتماع شرایطی از بدهکار که از استرداد مبلغ خوددرای می نماید مطالبه خسارت تاخیر در پرداخت کرد.

در خصوص دریافت خسارت تاخیر تادیه در پرداخت ما دو مقرره مهم در قانون گذاری داریم اولی ماده ی 522 قانون آیین دادرسی مدنی که در خصوص دیون عادی می باشد و دومی قانون استفساریه تبصره الحاقی به ماده 2 قانون صدور چک مصوب 1376/3/10 مجمع تشخیص مصلحت نظام که در خصوص چک می باشد.

خسارت تاخیر تادیه

ماده ی 522 قانون آیین دادرسی مدنی

ماده ی 522 قانون آیین دادرسی مدنی مقرر می دارد :در دعاوی که موضوع آن دین و از نوع وجه رایج بوده و با مطالبه داین و تمکن مدیون، مدیون امتناع از پرداخت نموده ، در صورت تغییر فاحش شاخص قیمت سالانه از زمان سررسید تا هنگام پرداخت و پس از مطالبه طلبکار ، دادگاه با رعایت تناسب تغیییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود محاسبه و مورد حکم قرار خواهد گرفت مگر اینکه طرفین به نحوی دیگری مصالحه کنند.

مطابق صدر  این ماده ی قانونی که مربوط به دیونی به جز چک می باشد طلبکار در صورتی می تواند خسارت تاخیر تادیه از بدهکار دریافت  نماید که آن را مطالبه نموده باشد. بنابراین، اگر طبق همان مثال  شخصی از دیگری از سال 1390 مبلغی طلبکار باشد اما از او مطالبه ننماید و در سال 1400 از وی  مطالبه کند مبنای محاسبه خسارت تاخیر تادیه از سال 1400 محاسبه خواهد شد نه سال 1390 بنابراین ملاحظه می گردد که چه خسارت زیادی به طلبکار وارد خواهد شد.


مقالات مشابه با این موضوع در دادپویه:

آیا می توان بدهکار محکوم را ممنوع الخروج کرد؟

در چه صورتی می توان فرد بدهکار را بازداشت کرد؟


جهت دریافت خسارت تاخیر تادیه چگونه می توان از بدهکار مطالبه نمود؟

طلبکار باید مبلغ طلب خویش را مطالبه نماید و بهترین راه و ساده ترین آن ارسال اظهارنامه مبنی بر مطالبه طلب است. البته این بدان معنا نیست که اگر از راه های دیگری مطالبه شود نیز مشمول عنوان مطالبه نشود مثلا طلبکار با شهادت شهود ثابت کند که از بدهکار مطالبه نموده است اما این راه ها کمی دشوار است و همانطور که بیان گردید بهترین را ارسال اظهارنامه به بدهکار مبنی بر اعلام در جهت دریافت طلب است.البته دریافت خسارت تاخیر تادیه به جز مطالبه  آن منوط به جمع شرایط دیگری نیز هست ازجمله تمکن مدیون، امتناع از پرداخت و تغییر شاخص نرخ بانک مرکزی.

در خصوص خسارت تاخیر تادیه چک نیاز به مطالبه طلبکار نمی باشد چراکه به موجب قانون استفساریه مجمع تشخیص مصلحت نظام خسارت تاخیر تادیه در هر صورت قابل مطالبه است اما در مورد  مبنای تاریخ آن بین دادگاه ها اختلاف بود، چراکه،  برخی از دادگاه ها مبنای محاسبه خسارت تاخیر را تاریخ سررسید چک می دانستند و برخی دیگر تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت را ملاک در یافت خسارت تاخیر می دانستند که نهایتاً دیوان عالی کشور  با صدور رای وحدت رویه به شماره 812 به تاریخ 1/4/1400 به اختلاف نظرها پایان داد و مبنای دریافت خسارت تاخیر تادیه چک را تاریخ سررسید چک بیان کرد نه تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت.


معرفی بهترین وکیل در مشهد با دادپویه:

آدرس : مشهد

تلفن تماس : 09151252710

آدرس ایمیل : info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *