چک صیادی و قوانین آن (هر آنچه باید در مورد چک صیادی بدانیم.)

چک‌های صیادی را چگونه می‌توانم دریافت کنم؟

چک صیادی چکی است که قانون گذار آن را اخیراً به چرخه‌ی اقتصاد کشور اضافه نموده است و دارای ویژگی های منحصر بفردی است که ان را از بقیه چکها دیگر منحصر کرده است. قانون چک تنها قانونی است که از ابتدایه وضع آن دست‌خوش تغییرات زیادی شده است.  قانون‌گذار هر چند سال با اصلاحیه و اضافه نمودن یا کم کردن آن تغییراتی را در آن می‌دهد. چک سندی است عادی که در آن شخصی که صادر کننده می‌باشد به بانک دستور می‌دهد مبلغی را به دارنده سند پرداخت کند. تا قبل از اصلاح اخیر  قانون صدور  چک که در سال 1397 صورت گرفت ، دارنده چک برای دریافت آن متحمل هزینه های زیادی می‌شد. برهمین مدار برای اینکه حق خود را اثبات کند با سختی فراوان رو برو بود. بعد از تصویب این قانون ، قانون گذار یکسری امتیازات به دارنده سند تجاری ارائه کرد.

چک صیادی

امتیازات چک صیادی

۱-استعلام چک برگشتی:

قانون گذار با ایجاد چک های صیادی  امتیازات زیادی برای دارنده در نظر گرفته است.می توان قبل از دریافت چک از صادر کننده وضعیت حساب را استعلام کرد .در روی هر برگ چک یک شماره ی منحصر بفردی وجود دارد که کد رهگیری نام دارد.در یافت کننده چک می تواند این عدد را به سامانه پیامکی بانک مرکزی ارسال نماید.  استعلام چک برگشتی  صاحب چک را بگیرد.در صورتی که صادر کننده چک ، دارای چک برگشتی باشد همان لحظه پیامکی برای استعلام گیرنده ارسال می شود. این پیامک حاوی این است که وضعیت حساب صادر کننده  مطلوب است یا خیر.  با استفاده از این سامانه جلوی خیلی از چک های برگشتی گرفته خواهد شد.دارنده چک به محضی که مطلع شود وضعیت حساب صادره کننده چک مطلوب نیست از دریافت آن خود داری خواهد کرد.

کد رهگیری

کد رهگیری که در روی چک نوشته شده است 16 رقمی می باشد .برای استعلام وضعیت حساب صادر کننده باید این کد 16 رقمی را به شماره ی 701701 ارسال شود. بعد از ارسال پیامک می توان علاوه بر وضعیت حساب صادر کننده ،از  تعداد چک های برگشتی و مبلغ آن نیز مطلع شد.

۲-درخواست صدور اجراییه از دادگاه

اگر  محل چک تامین نشده باشد  دارنده می تواند از دادگاه درخواست صدور اجراییه نماید.بعد از درخواست اجراییه پرونده مستقیما به اجرای احکام ارسال خواهد شد .البته اجراییه صرفاً علیه صاحب حساب صادر خواهد شد.اگر شخصی به عنوان ضامن ظهر چک را امضا کرده باشد نمی توان علیه او در خواست اجراییه کرد . باید مطابق عمومات آیین دادرسی مدنی علیه چنین شخصی طرح دعوا نمود.

 ۳-در خواست صدور اجراییه بدون پرداخت هزینه دادرسی

امتیاز دیگر در خواست صدور اجراییه بدون پرداخت هزینه دادرسی می باشد.دارنده می تواند با پرداخت مبلغ ناچیزی در خواست کند که اموال خوانده توقیف شود .این درحالی است که در چکهایی که صیادی نیستند خواهان می بایست هزینه دادرسی زیادی را پرداخت نماید.البته دارنده صرفاً می تواند اصل مبلغ چک را دریافت دارد و خسارت تاخیر تادیه آن را نمی تواند به موجب اجراییه درخواست کند .

۴-مسدودی حساب

اگر چک  صیادی برگشت بخورد ظرف 24 ساعت تمام حساب‌های صاحب حساب در تمام بانک ها مسدود می‌شود. ازین رو، این شیوه می تواند جلوی خیلی از دعاوی را بگیرد چراکه با مسدودی حساب ، دارنده چک به حق قانونی نائل خواهد شد.

توصیه:

مطالبه چک های صیادی  باید توسط وکیل خوب صورت گیرد. اگر در پرونده ای که موضوع آن مطالبه چک برگشتی می باشد از وکیل استفاده نشود، به سبب اختلاف نظرهای عمده‌ای که بین قضات وجود دارد می‌تواند با در بسته مواجه شود. شخص نتواند به حقوق خود برسد. برهمین اساس، گروه وکلای وکلای دادپویه با داشتن وکلای خوب و حرفه‌ای  بصورت تخصصی مطالبه چک های برگشتی را صورت می‌دهند. همشهریان می‌توانند پرونده‌های خود را در این خصوص به ما بسپارند تا در اسرع وقت نسبت به مطالبه حقوق قانونی ایشان اقدام شود.

وکیل در مشهد – وکیل خوب در مشهد- وکیل قراردادهای بانکی در مشهد– آدرس وکیل در مشهد – وکیل تجاری در مشهد – وکیل مطالبه چک


دادپویه همراه و مشاور شما در کلیه مسائل و مشکلات حقوقی وجزایی :

راه‌های تماس با ما در دفتر وکالت و مشاوره حقوقی  دادپویه به شرح زیر است.

تلفن تماس : 09151252710
ایمیل: info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *