وکیل امور حسبی در مشهد

مطابق ماده ی یک قانون امور حسبی، امور حسبی اموری هستند که دادگاه ها مکلفند نسبت به آن امور اقدام نموده و تصمیمی اتخاذ نمایند، بدون اینکه رسیدگی به آن ها متوقف بر وقوع اختلاف و منازعه بین اشخاص و اقامه دعوا از طرف آن ها باشد.
در رسیدگی به این امور حتما نیازی نیست اطراف دعوا با یکدیگر دارای اختلاف باشند چراکه در صورت اختلاف ، به آن امور ترافعی اطلاق می شود نه حسبی.

امور حسبی

فرض کنید شخصی فوت کرده و یک نفر ورثه صغیر دارد که به سن قانونی نرسیده است، اما اموالی که از متوفی به جای مانده توسط خود صغیر یا توسط افرادی دیگر در حال حیف و میل کردن است در اینصورت هریک از بستگان صغیر یا هر شخص عادی می تواند به دادگاه مراجعه کند و این موضوع را اطلاع دهد و دادگاه مکلف است سریعاً به موضوع رسیدگی کند و با مهرموم کردن اموال یا طریقه‌ی دیگر مانع از حیف و میل کردن اموال شود.

بیشترین دعاوی که در این حوزه تشکیل می شود دعاوی مربوط به قیمومت، تقسیم ارث، تصفیه ترکه متوفی، وصیت و تعدادی دعاوی دیگر است.

وکیل خوب امور حسبی در مشهد

امور حسبی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و دعاوی آن بهتر است توسط وکیل باتجربه و کاردان پیگیری شود. صلاحیت رسیدگی به امور حسبی در حال حاضر طبق ماده ی 3 این قانون در دادگاهای حقوقی می باشد، اما به موجب قانون شورای حل اختلاف برخی از صلاحیت ها در امور حسبی به شورای حل اختلاف ارجاع شده است مانند مهر و موم ترکه.

در بابت اهمیت امور حسبی همین بس که گفته شود. این امور به قدری اهمیت دارد که مطابق ماده ی 12 این قانون روزهای تعطیل نیز مانع از رجوع به دادرس جهت انجام این امور نمی باشد، که مشابهه این را ما میتوانیم در دعاوی کیفری ملاحظه نماییم ، که نشان از حساسیت بالای آن دارد .ازین رو، بهتر است پیگیری این امور توسط وکیلی که در امور حسبی تخصص دارد صورت پذیرد.


وکیل خوب در مشهد برای امور حسبی :

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادپویه با داشتن بهترین وکیل در مشهد آماده قبول وکالت شما در کلیه امورحسبی، دعاوی ملکی و قراردادها ، دعاوی کیفری و…. می باشد.

تلفن تماس : 09151252710

ایمیل : info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *