آیا شخص باوصیت می‌تواند ورثه خود را از ارث محروم کند؟

برای دانستن جواب با ما همراه باشید.

دو نوع وصیت وجود دارد 1-وصیت عهدی 2- وصیت تملیکی. در وصیت عهدی مورث اعمال و اقداماتی را برای بعد از فوت خود برای وراث در نظر می گیرد مانند اینکه بر فرزندان خود وصیت کند که بعد فوت او مدرسه ای تاسیس کنند یا مسجدی را احداث نمایند.

اما وصیت تملیکی همانطور که از نام آن مشخص است در خصوص تملیک مالی به وراث می باشد مانند اینکه مورث بگوید خانه ام را به فرزند بزرگم بدهید و ماشین را به فرزند کوچک.

البته این میزان وصیت نباید بیشتر از ثلث اموال متوفی باشد در غیر اینصورت نافذ نیست. مثلا اگر شخصی 10 میلیون تومان اموال دارد و سه فرزند نیز دارد در این صورت او نمی تواند 7 میلیون از دارایی خود را به یک فرزندش وصیت کند و 3 میلیون تومان دیگر را به بین دو فرزند دیگرش تقسیم کند چراکه وصیت او زیاده بر ثلث اموال می باشد.

البته اگر دو فرزند دیگر با این وصیت موافق باشند اشکالی از لحاظ حقوقی بر آن وارد نیست و این وصیت تنفیذ خواهد شد.

ارث-میراث-وارث-وکیل مشهد - بهترین وکیل در مشهد - وکیل طلاق در مشهد - وکیل قراردادهای بانکی در مشهد - وکیل خوب در مشهد - مشاوره حقوقی در مشهد - وکیل کیفری در مشهد

آیا شخصی می تواند وصیت کند تمام یا بعض از وراث او کلاً از ارث محروم شوند؟

مطابق ماده ی 843 قانون مدنی وصیت زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست مگر به اجازه ی وراث و اگر بعض از وراث اجازه کند فقط نسبت به سهم او نافذ است. سوالی که در اینجا به ذهن می رسد این است که آیا شخصی می تواند وصیت کند تمام یا بعض از وراث او کلاً از ارث محروم شوند؟

پاسخ این سوال منفی است چراکه مطابق ماده ی 837 قانون مدنی این اجازه به افراد داده نشده است که وراث خویش را از ارث محروم کنندمطابق این ماده اگر کسی به موجب وصیت یک یا چند نفر از ورثه ی خود را از ارث محروم کند، وصیت مزبور نافذ نیست.

البته مقصود از کلمه نافذ نیست این نیست که با تنفیذ وارث محروم شده از ارث این وصیت صحیح می شود بلکه با توجه به اینکه قواعد وصیت جنبه ی امری دارد این عدم نفوذ در اینجا به معنی بطلان آن وصیت می باشد نه عدم نفوذ که با تنفیذ وارث محروم شده از ارث این وصیت حیات حقوقی پیداکند.


دادپویه همراه و مشاور شما در کلیه مسائل و مشکلات حقوقی وجزایی :

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادپویه با داشتن بهترین وکیل در مشهد آماده قبول وکالت شما در کلیه پرونده‌های کیفری و دادگاه انقلاب ، دادگاه خانواده ، امور حسبی می باشد.

راه‌های تماس با ما در دفتر وکالت و مشاوره حقوقی  دادپویه به شرح زیر است.

تلفن تماس : 09151252710
ایمیل: info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *