اصطلاح عقد خارج لازم ، از نظر حقوقی به چه معنا است؟

اصطلاح ضمن عقد خارج لازم یعنی چه؟

این اصطلاح در اغلب اسناد رسمی حقوقی دیده می‌شود که ممکن است خیلی از افراد مفهوم آن را متوجه نشوند. برای توضیح این مطلب ابتدا باید مبانی و مفاهیمی توضیح داده شود. باید بیشتر با آن آشنا شویم.

عقد لازم: عقدی است که هیچ یک از طرفین آن حق فسخ آن را نداشته باشد. مگر اینکه حق فسخی برای یکی یا هردو طرف قرارداد درج شود. مانند عقد بیع یا معاوضه . این عقود بعد از انعقاد قابل فسخ نیست.

عقد جایز: عقدی است که هریک از طرفین آن می‌تواند هرزمان اراده کند آن را از بین ببرد. مثل عقد وکالت.

اصل بر لازم یا جایز بودن عقد است؟

زمانی که شک کردیم که عقدی که منعقد شده لازم است یا جایز ، عقد را باید لازم بدانیم.یعنی هیچیک از طرفین نتواند آن را فسخ نماید.

عقد جایز لازم - عقد قرارداد

آیا می‌توان عقد جایز را تبدیل به عقد لازم نمود؟

از نظر ماهیت این امکان وجود ندارد که بتوان عقد جایز را تبدیل به عقد لازم نمود. اما می‌توان با انجام دادن اموری کاری کرد که عقد جایز قابل فسخ نباشد.

طریقه‌ی غیر قابل فسخ کردن عقد جایز:

1-اولین اقدام این است که در ذیل عقد جایز شرط شود این عقد قابل فسخ نیست.  در این خصوص بین حقوقدانان اختلاف نظر  می باشد.  نظر اکثریت این است که نمی توان با درج چنین شرطی آن عقد جایز را لازم کرد. به نظر می رسد این ادعا که نمی توان با شرط ضمن عقد ، عقد جایز را غیر قابل فسخ کرد صحیح نباشد. چراکه ، مطابق قانون مدنی ، اشخاص می توانند هر شرطی که مخالف قانون یا اخلاق حسنه نباشد در روابط خود درج نمایند. بهر حال، در رویه قضایی و  عرف سر دفتران با این شرط نمی توان چنین عقدی را غیر قابل فسخ کرد.

2-درج عقد جایز ضمن عقد لازم

برای اینکه بتوانیم عقد جایزی را غیر قابل فسخ نماییم ، این عقد را ضمن عقد لازمی می بریم.  عقد جایز  از عقد لازم کسب لزوم نماید .  مثلا ، عقد وکالتی که گفتیم جایز است منعقد می شود، در ضمن عقد وکالت درج می شود که این عقد ضمن عقد لازمی دیگر می باشد و تا زمانی که آن عقد فسخ نشود این عقد نیز فسخ نمی شود.  اصطلاح ضمن عقد خارج لازم به همین مفهوم است. این اصطلاح معمولاً در اسناد وکالت برای غیر قابل عزل کردن وکیل از جانب موکل نوشته می شود.

 


وکیل خوب در مشهد برای دعاوی ملکی و قراردادها:

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادپویه با کمک بهترین وکیل در مشهد آماده قبول وکالت شما در کلیه دعاوی حقوقی و ملکی  ، دعاوی خانواده ، دعاوی کیفری و…. می باشد.

تلفن تماس : 09151252710

ایمیل : info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *