درخواست عفو برای شخصی که محکوم به اعدام شده

درخواست عفو برای شخصی که محکوم به اعدام شده چگونه است؟

عفو نهاد مطلوبی است که در حقوق اسلامی در مقام اجرای کیفر استفاده می‌شود. با عفو می‌توان زمینه بازگشت شخص محکوم را علی الخصوص در جرایم سالب حیات به جامعه مهیا کرد. انواع عفو دوگونه است:

عفو عمومی
عفو خصوص

وکیل عفو

 

در عفو عمومی مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون بصورت عام، افرادی را مورد عفو قرار می‌دهد. مثلاً در زمان انقلاب قانونی تصویب شد که اگر اشخاصی که دارای سلاح جنگی می‌باشند، آن را تا تاریخ مقرر در آن قانون تحویل دهند، مشمول عفو می‌شوند. ازین رو عفو عمومی هم شامل بعد از صدور حکم محکومیت می‌شود و هم قبل از صدور حکم محکومیت است برخلاف عفو خصوصی که فقط بعد صدور حکم قطعی محکومیت صادر می‌شود. عفو خصوصی عفوی است که برای شخصی خاص و در جرمی خاص صورت می‌گیرد.
عفو خصوصی از طرق پیشنهاد رییس قوه‌ی قضاییه به ولایت فقیه صورت می‌گیرد و معمولاً به سبب مناسبت‌های خاص مثل 22 بهمن ماه انجام می‌شود که هرسال صورت می‌پذیرد و افراد زیادی مشمول آن می‌شوند.


معرفی بهترین وکلا در شهر مشهد با دادپویه:

وکیل دعاوی کیفری در مشهد وکیل دعاوی خانواده در مشهد – وکیل دعاوی ملکی و قراردادها – وکیل دعاوی تجاری در مشهد – وکیل مشهد – وکیل خوب در مشهد – بهترین وکیل مشهد – وکیل در مشهد – مشاوره حقوقی


در مجازات های مثل اعدام چگونه می‌تواند درخواست عفو کرد؟

مطابق ماده ی 542 قانون آیین دادرسی کیفری هرگاه شخصی که محکوم به اعدام شده است در غیر جرایمی حدی که قابل عفو نیست و در غیر قصاص نفس، محکوم می‌تواند قبل از اجرای حکم ، در خواست عفو نماید و به دستور دادگاه با درخواست عفو محکوم مجازات او برای یکبار به تاخیر خواهد افتاد .

تاخیر مجازات برای یکبار به معنی این نیست که هرشخص فقط می‌تواند یک‌بار درخواست عفو نماید. بلکه به این مفهوم است که در این مورد اگر تاریخ خاصی برای مجازات او تعیین شده باشد این تاریخ تغییر خواهد کرد. بنابراین اگر شخصی در مرتبه اول درخواست عفو نماید و مجازات او به تاخیر افتد و درخواست عفو او رد شود نامبرده می تواند تا زمان اجرای حکم، مجدداً درخواست عفو نماید.

درخواست عفو شخص محکوم به اعدام در کمیسیون استانی مرکب از پنج نفر رسیدگی خواهد شد،که کمیسیون مزبور نظر خویش را باید به صورت مستدل و مستند اعلام نمایند. محکومانی که به اعدام محکوم شده اند در صورت موافقت کمیسیون مزبور حکم اعدام آنها به حبس ابد تبدیل خواهد شد.

اصل براین است که بتوان در تمام جرایم که شخص محکوم شده است، درخواست عفو نمود. اما برخی از جرایم هستند که بدلیل ویژگی خاصی که دارند قابل عفو و تخفیف نمی‌باشد.

ماده ی 25 آیین نامه‌ی کمیسیون عفو و بخشودگی

مطابق ماده ی 25 آیین نامه‌ی کمیسیون عفو و بخشودگی در جرایمی از قبیل ،  قاچاقچیان حرفه‌ای مواد مخدر که مجازات آن حق‌الناس است مانند قصاص، سرقت مسلحانه، تجاوز و زنای به عنف. مصادیق مهم جرایمی از قبیل جاسوسی، محاربه، قاچاق سلاح و مهمات، اختلاس،ارتشاء و آدم‌ربایی. محکومان به جرایم مستوجب حد شرعی اعدام و رجم که با شهادت شهود اثبات شده قابل عفو نمی باشد.


بهترین وکیل عفو و درخواست عفو در مشهد با دادپویه:

تلفن تماس : 09151252710

آدرس ایمیل : info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *