دادخواست چیست؟

واژه‌ی دادخواست به معنای عرض حال می باشد. دادخواست در امور حقوقی استفاده می شود و شکواییه در امور کیفری.

دادخواست یک فرم چاپی مخصوص است که توسط قوه قضاییه چاپ می‌شود و تنظیم آن حاوی شرایط و ضوابط خاص می‌باشد. دادخواست در امور حقوقی استفاده می‌شود و شکواییه در امور کیفری. ازین رو، بکار بردن واژه‌ی شکواییه برای امور حقوقی و بلعکس صحیح نمی‌باشد. هر شخصی می‌تواند با تقدیم دادخواست مورد ادعای خویش را از شخصی که او را طرف دعوای خویش می داند در امور حقوقی مورد مطالبه قراردهد.

نمونه برگه دادخواست - بهترین وکیل در مشهد با دادپویه

دادخواست دارای شکل و قالب خاص می باشد و باید تمام شرایطی که قانونگذار تعیین کرده است برای آن رعایت شود و در صورتی که این شرایط رعایت نگردد احتمال اینکه دادخواست، در دادگاه پذیرفته نشود بسیار زیاد است. درخواست با دادخواست تفاوت دارد در خواست عبارت است از خواستن انجام کار یا منع انجام کاری از دادگاه و هیچ قالب و شکل خاصی برای آن پیش بینی نشده است.


مقالات مشابه یا مرتبط با این موضوع در دادپویه:

اظهارنامه چیست و شامل چه مواردی است؟

شکوایه چیست؟


به عنوان مثال اگر شخصی در صدد این باشد که قبل از طرح دعوای اصلی، دائر بر مطالبه طلبی اموال خوانده را توقیف نماید در این صورت باید درخواست و نه دادخواست تامین خواسته یا دستور موقت را به دادگاه ارائه دهد. البته در برخی مواقع قانون‌گذار بر مبنای مسامحه درخواست را بجای دادخواست بکار برده است. به عنوان مثال در دعوای بطلان رای داور با توجه به اینکه نوعی دادخواهی می باشد و خواهان می خواهد دادگاه در این خصوص حکم بر بطلان رای داور صادر شود مستلزم ارائه دادخواست با شرایطی که قانون گذار تعیین کرده است می باشد مانند پرداخت هزینه دادرسی .

انواع دادخواست

دادخواست انواعی دارد که عبارت است از، دادخواست بدوی که خواهان با تسلیم ادعاها و دلایل خویش خواهان محکومیت طرف دعوای خویش را دارد. و دادخواست اصلی و طاری. دادخواست اصلی دادخواستی است که دعوای بدوی یا شکایت از رای به موجب آن اقامه می شود. مطابق ماده ی 48 قانون آیین دادرسی مدنی شروع رسیدگی در دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست می باشد. هم چنین در ماده‌ی 51 قانون آیین دادرسی مدنی شرایط دادخواست را عنوان کرده از قبیل اینکه، دادخواست باید به زبان فارسی باشد.یا اینکه مطابق بند 3 و 4 همان ماده ی 51 خواهان باید جهات و تعهدات که به موجب آن خود را مسحق مطالبه می‌داند و خواسته و بهای خواسته را مشخص نماید. بنابراین ملاحظه می گردد که تقدیم دادخواست تا چه حد امری مهم و اساسی تلقی می شود و باید توسط افراد خبره مانند وکیل دادگستری تنظیم شود.

وکیل در تنظیم دادخواست حقوقی و شکایت کیفری – وکیل در تنظیم دادخواستهای ابطال قرارداد بانکی – دعاوی مالکیت و دعاوی کیفری – وکیل در امور حسبی – وکیل در تنظیم اظهارنامه و دادخواست – وکیل در تنظیم دادخواست های طلاق و نفقه و دادخواستهای خانواده

معرفی بهترین وکیل در امور حقوقی و قضایی مشهد با دادپویه

تلفن تماس : 09151252710

 

آدرس ایمیل : info@dadpuyeh.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *